Iseki
AT37
Farm tractor · 2004–2009 · 36 hp
IsekiAT37
The Iseki AT37 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Iseki E4CG engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E4CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 36.5 hp (27.2 kW) |
| Power Rated | 36.5 hp (27.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 138.6 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 59.7 in (151 cm) |
| Height Cab | 99.6 in (252 cm) |
| Height Rops | 88.6 in (225 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,012 lbs (1,819 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,660 lbs (1,660 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,660 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|