Iseki
AT27
Farm tractor · 2004–2009 · 26 hp
IsekiAT27
The Iseki AT27 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a 26 hp engine, and two-post steering. It weighs 3,208 lbs (1,455 kg).
Engine
| Power Gross | 26.7 hp (19.9 kW) |
|---|
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | ["16-speed", "24-speed"] |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 119.9 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 53.7 in (136 cm) |
| Height Cab | 78.2 in (198 cm) |
| Height Rops | 78.2 in (198 cm) |
| Wheelbase | 65.9 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 42.9 in (108 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,208 lbs (1,455 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,954 lbs (1,339 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,954 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|