Iseki
AT460
Farm tractor · 2010–2012 · 45 hp
IsekiAT460
The Iseki AT460 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2012. It features a Iseki E4DE engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E4DE |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 180.3 ci (3 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 45.3 hp (33.8 kW) |
| Power Rated | 45.3 hp (33.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 139.8 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 62.2 in (157 cm) |
| Height Cab | 90 in (228 cm) |
| Height Rops | 101 in (256 cm) |
| Wheelbase | 77.6 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,277 lbs (1,940 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,924 lbs (1,779 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|