Iseki
AT5470
Farm tractor · 2013–2023 · 47 hp
IsekiAT5470
The Iseki AT5470 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2023. It features a Iseki E4CG engine, and power steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E4CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Power Gross | 47.8 hp (35.6 kW) |
| Power Rated | 47.8 hp (35.6 kW) |
| Air Cleaner | dual element dry |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 9.1 gpm (34.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 694/822 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,483 lbs (1,579 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 135.2 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 61.4 in (155 cm) |
| Height | 62.8 in (159 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 48.8 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 3,362 lbs (1,525 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|