Iseki
AT46
Farm tractor · 2004–2009 · 45 hp
IsekiAT46
The Iseki AT46 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Iseki E4DE engine, and two-post steering. It weighs 4,167 lbs (1,890 kg).
Engine
| Engine | Iseki E4DE |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 180.3 ci (3 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 45.3 hp (33.8 kW) |
| Power Rated | 45.3 hp (33.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 138.6 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 61.4 in (155 cm) |
| Height Cab | 100.6 in (255 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 77.6 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,167 lbs (1,890 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,814 lbs (1,730 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,814 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|