Iseki
RTS18
Farm tractor · 2016–2023 · 18 hp
IsekiRTS18
The Iseki RTS18 is a farm tractor manufactured from 2016 to 2023. It features a Iseki E3112 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 18.2 hp (13.6 kW) |
| Power Rated | 18.2 hp (13.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with mechanical shuttle. |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 102.4 in (260 cm) |
|---|---|
| Width | 41.1 in (104 cm) |
| Height Rops | 75 in (190 cm) |
| Wheelbase | 53.4 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Weight | 1,764 lbs (800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|