Iseki
AT5330
Farm tractor · 2013–2023 · 32 hp
IsekiAT5330
The Iseki AT5330 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2023. It features a Iseki E3CD engine, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 32.5 hp (24.2 kW) |
| Power Rated | 32.5 hp (24.2 kW) |
| Air Cleaner | dual element dry |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 690/820 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,800 lbs (1,270 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 122.8 in (311 cm) |
|---|---|
| Width | 57.3 in (145 cm) |
| Height | 59.5 in (151 cm) |
| Wheelbase | 69.7 in (177 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.1 in (109 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,712 lbs (1,230 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|