Iseki
AT30
Farm tractor · 2004–2009 · 29 hp
IsekiAT30
The Iseki AT30 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Iseki E3CD engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power Rated | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed, 24-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 121.7 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 55.7 in (141 cm) |
| Height Cab | 78.4 in (199 cm) |
| Height Rops | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,274 lbs (1,485 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,020 lbs (1,369 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,020 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-26 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|