Iseki
AT33
Farm tractor · 2004–2009 · 32 hp
IsekiAT33
The Iseki AT33 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Iseki E3CD engine, and two-post steering. It weighs 3,329 lbs (1,510 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Power Rated | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | ["16-speed", "24-speed"] |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 121.7 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 57.3 in (145 cm) |
| Height Cab | 78.4 in (199 cm) |
| Height Rops | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 68.1 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,329 lbs (1,510 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,075 lbs (1,394 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,075 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|