Iseki
SX75
Farm tractor · 1985–1990 · 70 hp
IsekiSX75
The Iseki SX75 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a Isuzu 4BD1 engine, and four-post steering. The transmission is a syncromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 4BD1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.3 ci (3.9 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.65 in (118 mm) |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Rated | 70 hp (52.2 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | syncromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 330.2mm dry disc |
| Available Options | 12-speed syncromesh, 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,834 lbs (3,099 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 152.8 in (388 cm) |
|---|---|
| Height | 104.1 in (264 cm) |
| Wheelbase | 88.8 in (225 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 57.5 in (146 cm) |
| Rear Tread | 55.5 in (140 cm) |
Weight
| Weight | 6,856 lbs |
|---|---|
| Operating | 8,003 lbs (3,630 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 27.7 gal (104.8 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|