Iseki
T5000
Farm tractor · 1980–1981 · 47 hp
IsekiT5000
The Iseki T5000 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1981. It features a Isuzu 4BA1 engine, and four-post steering. The transmission is a gear type with 20 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 4BA1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 169.3 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 19 |
| Power Gross | 47.3 hp (35.3 kW) |
| Power Rated | 47.3 hp (35.3 kW) |
| Power PTO | 43 hp (32.1 kW) |
| Air Cleaner | dry with pre-cleaner |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and 4 reverse |
| Clutch | 275mm dry disc |
| Available Options | 20-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 137.4 in (348 cm) |
|---|---|
| Width | 72.1 in (183 cm) |
| Height | 94.7 in (240 cm) |
| Wheelbase | 80.1 in (203 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Front Tread | 59.1 in (150 cm) |
| Rear Tread | 55.5 in (140 cm) |
Weight
| Weight | 5,721 lbs (2,595 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-28 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available with heater |
|---|