Iseki
T9520
Farm tractor · 1990–1995 · 93 hp
IsekiT9520
The Iseki T9520 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1995. It features a Isuzu 6BB1 engine, and four-post steering. The transmission is a syncromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 6BB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 329.1 ci (5.4 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 93.7 hp (69.9 kW) |
| Power Rated | 93.7 hp (69.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
Transmission
| Transmission Type | syncromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed syncromesh, 24-speed creeper |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|