Iseki
TA227
Farm tractor · 1989–1992 · 21 hp
IsekiTA227
The Iseki TA227 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1992. It features a Iseki E3AG1 engine. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3AG1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Power Rated | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 114.4 in (290 cm) |
|---|---|
| Width | 49.2 in (124 cm) |
| Height | 54.9 in (139 cm) |
| Height Cab | 74.6 in (189 cm) |
| Wheelbase | 61.6 in (156 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
| Front Tread | 42.2 in (107 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 2,194 lbs |
|---|---|
| Operating | 2,866 lbs (1,300 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 5.6 gal (21.2 L) |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|