Iseki
TA230
Farm tractor · 1985–1987 · 23 hp
IsekiTA230
The Iseki TA230 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1987. It features a Isuzu E3AG1 engine. It weighs 2,480 lbs (1,124 kg).
Engine
| Engine | Isuzu E3AG1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 117.3 in (297 cm) |
|---|---|
| Width | 49.2 in (124 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
| Wheelbase | 63.6 in (161 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 42.1 in (106 cm) |
| Rear Tread | 38.6 in (98 cm) |
Weight
| Weight | 2,480 lbs (1,124 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|