Iseki
TC13
Farm tractor · 12 hp
IsekiTC13
The Iseki TC13 is a farm tractor. It features a Iseki E269 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E269 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 42 ci (0.7 L) |
| Power Gross | 12.9 hp (9.6 kW) |
| Power Rated | 12.9 hp (9.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 69.3 in (176 cm) |
| Wheelbase | 41.3 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
| Front Tread | 29.7 in (75 cm) |
| Rear Tread | 29.5 in (74 cm) |
Weight
| Weight | 1,036 lbs (469 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-16 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|