Iseki
TD4450
Farm tractor · 48 hp
IsekiTD4450
The Iseki TD4450 is a farm tractor. It features a Isuzu C240 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchromesh type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu C240 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 144.6 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 4.02 in (102 mm) |
| Power Gross | 48 hp (35.8 kW) |
| Power Rated | 48 hp (35.8 kW) |
| Power PTO | 41 hp (30.6 kW) |
| Torque Peak | 97.4 lb-ft (132.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Clutch | 260mm dry disc |
| Available Options | 18-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.45 gpm (32 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,630 lbs (1,646 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 134.2 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 78.7 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
| Front Tread | 43 in (109 cm) |
| Rear Tread | 48.75 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 3,965 lbs (1,798 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.30-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|