Iseki
TF17F
Farm tractor · 1995–2005 · 17 hp
IsekiTF17F
The Iseki TF17F is a farm tractor manufactured from 1995 to 2005. It features a Iseki E3100 engine, and two-post with canopy steering. It weighs 1,521 lbs (689 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 17.3 hp (12.9 kW) |
| Power Rated | 17.3 hp (12.9 kW) |
| Power PTO | 15.6 hp (11.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540/730/1187 |
|---|
Dimensions
| Length | 98.4 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 74.4 in (188 cm) |
| Wheelbase | 53.7 in (136 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,521 lbs (689 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12, 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20, 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post with canopy |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|