Iseki
TF19F
Farm tractor · 1995–2005 · 18 hp
IsekiTF19F
The Iseki TF19F is a farm tractor manufactured from 1995 to 2005. It features a Iseki E3112 engine, and two-post with canopy steering. It weighs 1,543 lbs (699 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 18.8 hp (14 kW) |
| Power Rated | 18.8 hp (14 kW) |
| Power PTO | 16.9 hp (12.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 98.4 in (249 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 75.4 in (191 cm) |
| Wheelbase | 53.7 in (136 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
| Front Tread | 34.7 in (88 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,543 lbs (699 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12, 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22, 8-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post with canopy |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|