Iseki
TG293
Farm tractor · 1994–2004 · 28 hp
IsekiTG293
The Iseki TG293 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a Iseki E3CD engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 28.6 hp (21.3 kW) |
| Power Rated | 28.6 hp (21.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 600/797/1094/1292 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 42.9 in (108 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,263 lbs (1,480 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,910 lbs (1,319 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,910 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-26 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|