Iseki
TG313
Farm tractor · 1994–2004 · 30 hp
IsekiTG313
The Iseki TG313 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a Iseki E3CD engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | TG Series |
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power | 30.6 hp (22.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 584/777/1066/1259 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 124 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 56.1 in (142 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,910 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |