Iseki
TG333
Farm tractor · 1994–2004 · 33 hp
IsekiTG333
The Iseki TG333 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a 33 hp engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Rated | 33 hp (24.6 kW) |
| Power PTO | 31 hp (23.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 124 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 57.5 in (146 cm) |
| Height | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 70.1 in (178 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
Weight
| Weight | 3,373 lbs (1,529 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|