Iseki
TG503
Farm tractor · 1994–2004 · 49 hp
IsekiTG503
The Iseki TG503 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a Iseki E4DD engine, and two-post steering. It weighs 4,354 lbs (1,974 kg).
Engine
| Engine | Iseki E4DD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 173 ci (2.8 L) |
| Power Gross | 49.4 hp (36.8 kW) |
| Power Rated | 49.4 hp (36.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | 577/716/1026 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 140.9 in (357 cm) |
|---|---|
| Width | 61.6 in (156 cm) |
| Height | 92.5 in (234 cm) |
| Wheelbase | 78.4 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,354 lbs (1,974 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,023 lbs (1,824 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,023 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|