Iseki
TG6375
Farm tractor · 2019–Present · 35 hp
IsekiTG6375
The Iseki TG6375 is a farm tractor manufactured starting in 2019. It features a Iseki E3CG engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 35.7 hp (26.6 kW) |
| Power Net | 34.7 hp (25.9 kW) |
| Torque Peak | 81.9 lb-ft (111.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Available Options | 24-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.6 gpm (47.7 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,800 lbs (1,270 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 123.2 in (312 cm) |
|---|---|
| Width | 56.9 in (144 cm) |
| Height Cab | 90.2 in (229 cm) |
| Height Rops | 101.8 in (258 cm) |
| Wheelbase | 67.7 in (171 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,825 lbs (1,735 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,428 lbs (1,554 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|