Iseki
TG6675
Farm tractor · 2019–Present · 65 hp
IsekiTG6675
The Iseki TG6675 is a farm tractor manufactured starting in 2019. It features a Shibaura N4LDI-TA engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (6-range).
Engine
| Engine | Shibaura N4LDI-TA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (6-range) |
| Available Options | hydrostatic, 12-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 18.7 gpm (70.8 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,483 lbs (1,579 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 135.2 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 67.9 in (172 cm) |
| Height Cab | 92.1 in (233 cm) |
| Height Rops | 104 in (264 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,608 lbs (2,090 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,255 lbs (1,930 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|