Iseki
TH18
Farm tractor · 2004–2010 · 17 hp
IsekiTH18
The Iseki TH18 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2010. It features a Iseki E3100 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Power Rated | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 43.7 in (110 cm) |
| Height Rops | 73.4 in (186 cm) |
| Wheelbase | 53.4 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 34.7 in (88 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,709 lbs (775 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|