Iseki
TH20
Farm tractor · 2004–2010 · 19 hp
IsekiTH20
The Iseki TH20 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2010. It features a Iseki E3CC engine. It weighs 1,786 lbs (810 kg).
Engine
| Engine | Iseki E3CC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 83.2 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 43.7 in (110 cm) |
| Height Rops | 73.4 in (186 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 34.7 in (88 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,786 lbs (810 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 8.2 gal (31 L) |
|---|