Iseki
TH255
Farm tractor · 2010–2016 · 24 hp
IsekiTH255
The Iseki TH255 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2016. It features a Iseki E3CD engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Power Rated | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed gear, 24-speed partial power shift |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 55 |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height Cab | 78.4 in (199 cm) |
| Height Rops | 78.4 in (199 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 34.7 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 3,296 lbs (1,495 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|