Iseki
TH4260
Farm tractor · 2004–2008 · 23 hp
IsekiTH4260
The Iseki TH4260 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2008. It features a Iseki engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | TH Series |
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.3 ci (1.3 L) |
| Power | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Front Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,425 lbs (1,099 kg) |
Dimensions
| Length | 115.2 in (292 cm) |
|---|---|
| Height | 54 in (137 cm) |
| Height Rops | 92.5 in (234 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 7.7 in (19 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 24x8.50-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 315/80D-16 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|