Iseki
TH4330
Farm tractor · 2004–2008 · 32 hp
IsekiTH4330
The Iseki TH4330 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2008. It features a Iseki engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Power Rated | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 2000 |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 40 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 2,425 lbs (1,099 kg) |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 49.6 in (125 cm) |
| Height | 54 in (137 cm) |
| Height Rops | 92.5 in (234 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 7.7 in (19 cm) |
Weight
| Weight | 2,183 lbs (990 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|