Iseki
TL1900
Farm tractor · 1980–1985 · 19 hp
IsekiTL1900
The Iseki TL1900 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Isuzu E3AF1 engine. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu E3AF1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 19 hp (14.2 kW) |
| Power Rated | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 100 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 33.8 qts (32 L) |
| Available Options | 9-speed gear, 18-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0/JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 106.3 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 48.8 in (123 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 58.3 in (148 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 39.4 in (100 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 2,183 lbs (990 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|