Iseki
TL2501
Farm tractor · 1980–1985 · 24 hp
IsekiTL2501
The Iseki TL2501 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Isuzu E3AD1 engine. It weighs 2,469 lbs (1,119 kg).
Engine
| Engine | Isuzu E3AD1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Power Rated | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 36.5 qts (34.5 L) |
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 79.1 in (200 cm) |
|---|---|
| Width | 53.4 in (135 cm) |
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 41.3 in (104 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,469 lbs (1,119 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|