Iseki
TL3700
Farm tractor · 1980–1985 · 36 hp
IsekiTL3700
The Iseki TL3700 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Isuzu 4FB1 engine, and four-post with canopy steering. It weighs 2,976 lbs.
Engine
| Engine | Isuzu 4FB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 110.9 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.23 in (82 mm) |
| Power Gross | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Rated | 36 hp (26.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 126.4 in (321 cm) |
|---|---|
| Width | 60.2 in (152 cm) |
| Height Rops | 84.1 in (213 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 47.6 in (120 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 2,976 lbs |
|---|---|
| Operating | 3,428 lbs (1,554 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post with canopy |
|---|
Cab
| Cab | open station available |
|---|