Iseki
TL4100
Farm tractor · 1980–1985 · 40 hp
IsekiTL4100
The Iseki TL4100 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Isuzu 4FC1 engine, and four-post with canopy steering. It weighs 3,516 lbs (1,594 kg).
Engine
| Engine | Isuzu 4FC1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 40.4 hp (30.1 kW) |
| Power Rated | 40.4 hp (30.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 134.5 in (341 cm) |
|---|---|
| Width | 61.4 in (155 cm) |
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 76.4 in (194 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Front Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,516 lbs (1,594 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post with canopy |
|---|