Iseki
TL4201
Farm tractor · 1980–1985 · 41 hp
IsekiTL4201
The Iseki TL4201 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Isuzu 4FA1 engine. The transmission is a gear type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 4FA1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 90.7 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Power Rated | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 126.4 in (321 cm) |
|---|---|
| Width | 60.2 in (152 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 71.1 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 47.6 in (120 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 3,208 lbs (1,455 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|