Iseki
TM15
Farm tractor · 1995–2002 · 14 hp
IsekiTM15
The Iseki TM15 is a farm tractor manufactured from 1995 to 2002. It features a Iseki E393 engine, and two-post steering. It weighs 1,279 lbs (580 kg).
Engine
| Engine | Iseki E393 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 2.84 in (72 mm) |
| Power Gross | 14.6 hp (10.9 kW) |
| Power Rated | 14.6 hp (10.9 kW) |
| Power PTO | 13.1 hp (9.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 79.9 in (202 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 52 in (132 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 32.3 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 1,279 lbs (580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|