Iseki
TM170
Farm tractor · 2002–2005 · 17 hp
IsekiTM170
The Iseki TM170 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Iseki E3100 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 81.5 in (207 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 74 in (187 cm) |
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Weight | 1,301 lbs (590 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|