Iseki
TM215
Farm tractor · 1994–2004 · 15 hp
IsekiTM215
The Iseki TM215 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a Iseki E393 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a unsynchronized type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E393 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 2.84 in (72 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Power Rated | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Power PTO | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Three forward and one reverse gear with high and low ranges. Tractor must be stopped and clutch used to shift gears or range. |
| Available Options | 6-speed unsynchronized, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,991 psi (137.3 bar) |
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
| Steering Flow | 1.5 gpm (5.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | continuous |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,058 lbs (479 kg) |
Dimensions
| Length | 87.2 in (221 cm) |
|---|---|
| Width | 46.9 in (119 cm) |
| Height | 50.4 in (128 cm) |
| Wheelbase | 56.1 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 1,312 lbs (595 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|