Iseki
TM3200
Farm tractor · 2004–2010 · 19 hp
IsekiTM3200
The Iseki TM3200 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2010. It features a Iseki E3112 engine, and ROPS steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 19.2 hp (14.3 kW) |
| Power Rated | 19.2 hp (14.3 kW) |
| Power PTO | 16.5 hp (12.3 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Pressure | 1,993 psi (137.4 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
| Steering Flow | 2.6 gpm (9.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,190 lbs (539 kg) |
Dimensions
| Length | 105.5 in (267 cm) |
|---|---|
| Width | 47.6 in (120 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
| Height Rops | 89.8 in (228 cm) |
| Wheelbase | 59.8 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
Weight
gear
| Weight | 1,433 lbs (650 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 1,477 lbs (669 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|---|
| Pressure | 1,494 psi (103 bar) |