Iseki
TPC153
Farm tractor · 2019–Present · 15 hp
IsekiTPC153
The Iseki TPC153 is a farm tractor manufactured starting in 2019. It features a Iseki E383-B engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E383-B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 50.7 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.76 in (70 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power Gross | 11.5 kW |
| Power Rated | 15.4 hp (11.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 84.5 in (214 cm) |
|---|---|
| Width | 47.4 in (120 cm) |
| Height | 76.8 in (195 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 1,720 lbs (780 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|