Iseki
TR63
Farm tractor · 1996–2000 · 62 hp
IsekiTR63
The Iseki TR63 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Perkins 3.0L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | TR Series |
| Distributor | Iseki |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Rops Type | two-post |
| Cab | standard with air-conditioning |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | II/I |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 13.7 gal (51.9 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Speeds | 580@2600, 827@2600, 1090@2600, 545@2600 |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 704-30 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 182.8 ci (3 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Bore Stroke | 3.82x3.94 in (97 x 100 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power | 62.1 hp (46.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
Dimensions
| Length | 144.1 in (366 cm) |
|---|---|
| Width | 66.1 in (167 cm) |
| Height | 92.9 in (235 cm) |
| Wheelbase | 79.1 in (200 cm) |
| Ground Clearance | 16.1 in (40 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Front Tread Range | 48 to 63.4 inches 121 to 161 cm |
| Rear Tread | 48.4 in (122 cm) |
| Rear Tread Range | 48.4 to 73.6 inches 122 to 186 cm |
| Weight | 5,313 lbs (2,409 kg) |
| Tires Ag Front | 8.3/8R24 |
| Tires Ag Rear | 12.4-32 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four in three standard ranges, plus two creeper ranges, with shuttle |