Iseki
TS2205
Farm tractor · 1981–1991 · 21 hp
IsekiTS2205
The Iseki TS2205 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1991. It features a Isuzu 2AB1 engine. It weighs 1,731 lbs (785 kg).
Engine
| Engine | Isuzu 2AB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 72.3 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 4.02 in (102 mm) |
| Power Gross | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Power Rated | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 18-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 49.2 in (124 cm) |
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 55.7 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 33.5 in (85 cm) |
| Rear Tread | 34.8 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 1,731 lbs (785 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5/9-22 |
Fuel
| Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|