Iseki
TS2420
Farm tractor · 1979–1983 · 24 hp
IsekiTS2420
The Iseki TS2420 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1983. It features a Isuzu 2AB1 engine, and manual steering. It weighs 1,903 lbs (863 kg).
Engine
| Engine | Isuzu 2AB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 72.2 ci (1.2 L) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Torque Peak | 50 lb-ft (67.8 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 18-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.1 gpm (11.7 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 105.5 in (267 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 76.8 in (195 cm) |
| Wheelbase | 54.1 in (137 cm) |
| Ground Clearance | 10.2 in (25 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 38 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 1,903 lbs (863 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3/8-24 |
Fuel
| Capacity | 4.3 gal (16.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|