Iseki
TS3110
Farm tractor · 1976–1980 · 30 hp
IsekiTS3110
The Iseki TS3110 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1980. It features a Iseki engine. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 30.6 hp (22.8 kW) |
| Power Rated | 30.6 hp (22.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed, 18-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 122.1 in (310 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 70.1 in (178 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 2,976 lbs (1,349 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|