Iseki
TS4010
Farm tractor · 1980–1990 · 41 hp
IsekiTS4010
The Iseki TS4010 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1990. It features a Isuzu 3AB1 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 3AB1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 108.4 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 4.02 in (102 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Isuzu |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 121.7 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 56.3 in (143 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
Steering
| Type | manual |
|---|