Iseki
TU135F
Farm tractor · 1986–1990 · 13 hp
IsekiTU135F
The Iseki TU135F is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Mitsubishi L3C engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi L3C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 49.3 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 10.1 kW |
| Power Rated | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 83.3 in (211 cm) |
|---|---|
| Width | 39.4 in (100 cm) |
| Height | 52.4 in (133 cm) |
| Wheelbase | 47.2 in (119 cm) |
| Ground Clearance | 9.1 in (23 cm) |
| Front Tread | 30.9 in (78 cm) |
| Rear Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,268 lbs (575 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-16 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|