Iseki
TU140
Farm tractor · 1984–1986 · 13 hp
IsekiTU140
The Iseki TU140 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1986. It features a Mitsubishi K3B engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.67 in (68 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Power Rated | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/735/1188 |
|---|
Dimensions
| Length | 92.1 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 67.3 in (170 cm) |
| Wheelbase | 49.6 in (125 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
Weight
| Weight | 1,499 lbs (679 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|