Iseki
TU1500
Farm tractor · 1981–1984 · 14 hp
IsekiTU1500
The Iseki TU1500 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1984. It features a Mitsubihi K3B engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubihi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.67 in (68 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 14.7 hp (11 kW) |
| Power Rated | 14.7 hp (11 kW) |
| Torque Peak | 34.7 lb-ft (47.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Manufacturer | Mitsubihi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 83.9 in (213 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 48.8 in (123 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Weight | 1,224 lbs (555 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
|---|