Iseki
TU1501
Farm tractor · 1984–1994 · 14 hp
IsekiTU1501
The Iseki TU1501 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1994. It features a Mitsubishi K3B engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.8 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.67 in (68 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 14.7 hp (11 kW) |
| Power Rated | 14.7 hp (11 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 17.4 qts (16.5 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 83.9 in (213 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 66.9 in (169 cm) |
| Wheelbase | 48.8 in (123 cm) |
| Ground Clearance | 9.7 in (24 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,235 lbs (560 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
|---|