Iseki
TU157
Farm tractor · 1989–1992 · 15 hp
IsekiTU157
The Iseki TU157 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1992. It features a Mitsubishi K3C engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.9 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.76 in (70 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Power Rated | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 86.6 in (219 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 52 in (132 cm) |
| Wheelbase | 49.6 in (125 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 29.9 in (75 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Weight | 1,378 lbs (625 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|