Iseki
TU167
Farm tractor · 1989–1992 · 16 hp
IsekiTU167
The Iseki TU167 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1992. It features a Mitsubishi K3D engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 59.7 ci (1 L) |
| Bore | 2.88 in (73 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 16.3 hp (12.2 kW) |
| Power Rated | 16.3 hp (12.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 89.8 in (228 cm) |
|---|---|
| Width | 42.9 in (108 cm) |
| Height | 52.8 in (134 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 10.2 in (25 cm) |
| Front Tread | 33.1 in (84 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Weight | 1,554 lbs (704 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |
Fuel
| Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
|---|